• Yelki Mah. 2730 Sok. No:107/9 Güzelbahçe/İzmir

Social

ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ-DEPOLAMALI GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETEN SİSTEM

On dönüm badem bahçesi içinde ev sahiplerinin geçici konaklama alanlarında kullandıkları elektrikli cihazların güneş enerjisinden elektrik üreten depolamalı sistem ile çalıştırılması için kurulmuş bir sistemdir. Sharp marka özel teknoloji Alman menşei paneller ve Trojan marka Amerikan menşei aküler ile kurulmuş bu sistemde geçici konaklama sisteminde kahve makinesi, büyük boy buzdolabı, aydınlatma, el aletleri gibi cihazlar çalıştırılmaktadır. Kullanılan paneller Back-Contact denilen özel bir teknolojiye sahiptir. Bu teknoloji ile hücrelerin arkası bakır iletkenler ile kaplı olduğundan standart panellerde kullanılan alüminyum iletkenden daha verimli elektrik iletimine sahipken daha düşük panel içi üretim kaybına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında panel çerçevesine ek olarak arkasına monte edilmiş iki ayrı parça ile de panelin fiziksel dayanımı arttırılmıştır. Bütün bu avantajları ile Sharp markasının kalitesi ve monokristal yapısından dolayı standart panellerden daha fazla üretim verilerine sahiptir.

Sistemin dört adet 205AH AGM tip aküsü vardır. Trojan marka AGM tip aküler özellik olarak %50 derin deşarj halinde kullanıldığında bile 1700 döngü sağlayabilen kuvvetli ve kaliteli akülerdir. Bu aküler ile günlük 29,5kW depolama kapasitesi yaratılmıştır. Gün içinde panellerden gelen elektrik akülere depolanmakta ve 5kW-MPPT özellikli akıllı invertör vasıtasıyla kullanıma sunulmaktadır. Akıllı invertörlere akü ve panel grubu dışında şebeke veya jeneratör girişi de yapılabilir. Böylelikle kötü giden havalarda panelden yeterli elektrik gelmez ise aküler şebeke elektriği ya da jeneratör vasıtasıyla doldurulabilmektedir.

Yapılmış olan bu depolamalı sistem istenirse gücü arttırılabilen bir sistemdir. İnvertör özelliği gereği 10-15 kW yapılabilmektedir. Sisteme panel ve akü eklenerek gücü ihtiyaç doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Örnek olarak bu sistemde ev sahiplerinin ev inşaatları bitince sistem ev çatısına taşınacak ve on altı adet Sharp panele kadar çıkartılacak ve invertör yanına bir invertör daha eklenecektir. Bu sayede 10kW invertör kapasitesi ev ihtiyaçları için uygun hale getirilecektir.

Ev ihtiyaçları için güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyen yatırımcılarımızla karşılıklı konuşarak kullanacakları cihazları ve kullanım alışkanlıklarını öğrendikten sonra kendilerine en verimli ve ekonomik şekilde yardımcı olmak için çalışmaktayız.

     

    2019
    İzmir - Seferihisar
    Müstakil Ev