Üretim maliyetlerinin, pazardaki ürün fiyatlarının neredeyse yarısı enerji maliyeti ve giderinden oluşuyor. Güneş Enerjisi demek, üreticiler için daha az maliyet daha çok rekabetçilik anlamına geliyor.

Tüketiciler için tasarruf etmenin en etkili yolu her zaman kesintisiz olarak kendi enerjinizi üretebilmektir. Üstelik bu şekilde tükettiğinizden fazlasını satarak para kazanabilir ve harcanan paranın geri ödemesini kısaltabilirsiniz. Tüm bunların yanında, üretimde ‘yerli ve milli’ olması gereken ilk sektör Enerji sektörü olmalıdır.

Lisanssız yatırımlarda, tüzel kişilikler santral kurulumu yapamamaktadır. Sadece kamu kurumları ve yarı kamu kuruluşları, üniversiteler, yenilenebilir enerji kooperatifleri, belediyeler izin alabilmektedir. Lisanslı yatırımlarda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen alanlarda santral kurulumu için yapılan bakanlık ihalelerinin kazananları izin alarak yatırım yapabilmektedir. Ek olarak sadece kendi ihtiyacını karşılamak, şebekeye satış yapmadan ve alım garantisi dışında kalarak kendi ihtiyacı için kurulan projelere de izin verilmektedir.

Kurulan Güneş enerji tesisleri toplam 25 yıl çalışabilmektedir. Kurulum için harcanan parayı 5 yılda geri ödeyebilmekte ve geri kalan 20 yılda tesis yatırımcısına önce ücretsiz ve kesintisiz enerji sonra da düzenli gelir sağlamaktadır.

Sektör Türkiye adına yeni olup, uygulaması tecrübe gerektirmektedir. Yeterli deneyime sahip olmayan şirketler zaman zaman yatırımcıyı da yanlış yönlendirmektedir. Doğru bir yatırım ve kurulum için ‘Elektrik-Elektronik-Mekanik’ bilgisi gereklidir. Yatırım ortaklığı için bu üç kritik uzmanlıkta, gerekli eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip şirketler tercih edilmelidir.